Mimar Sinan, Işılay Saygın Sokağı No:25, 35000 Konak/İzmir
GLOBAL HABERLER
Böbreğini dolduran taşlardan tek operasyonda kurtuldu!

Mustafa Özdemir, İzmir Özel Sağlık Hastanesi'nde gerçekleştirilen PNL operasyonuyla tüm böbreğin içini dolduran taşlardan kurtuldu.

İzmir'de yaşayan 44 yaşındaki Mustafa Özdemir, Robotik Cerrahi Direktörü Prof. Dr. Burak Turna ve Üroloji Birimi Uzm. Op. Dr. Emir Akıncıoğlu tarafından tamamen kapalı olarak tek delikten gerçekleştirilen operasyon sonrasında eski sağlığına kavuştu.

Operasyon hakkında bilgi veren Prof. Dr. Burak Turna, “Hastamızın fonksiyonel durumda tek böbreği vardı. Bununla birlikte bütün böbreğin içini dolduran taş parçaları bulunuyordu. Tek delikten kapalı yöntemle gerçekleştirdiğimiz PNL (Perkütan Nefrolitotripsi) operasyonuyla tüm taşları çıkararak böbreği temizledik. Operasyon yaklaşık iki saat sürdü. Açık ameliyata gerek kalmadan böbreği kurtararak kendisini eski sağlığına kavuşturmuş olduk” diye konuştu.

prof-dr-burak-turna-ve-op-dr-emir-akincioglu-145214753
böbrek taşı oluşmasında rol oynayan etkenler

Operasyonun başarılı geçtiğini dile getiren Op. Dr. Emir Akıncıoğlu'da “Böbrek taşının oluşmasında beslenme, genetik yatkınlık, hayat tarzı ve metabolik hastalıklar gibi etkenler başı çekiyor. Bol su içmek, hafif egzersizlerden oluşan hareketli bir yaşam tarzı, aşırı kahve, çay ve alkol tüketiminden uzak durmak da önem taşıyor. Mustafa Özdemir'e uyguladığımız PNL operasyonunda sırt bölgesinden tek delikle girdik; taşlara ulaşıp kırarak temizledik. Kapalı yöntemle gerçekleştirdiğimiz için hastamızın iyileşmesi de daha kısa sürdü. Bundan sonra rutin kontrolleri devam edecek. Kendisine yaşamında sağlıklı günler dileriz” ifadelerini kullandı.

Kaynakça:https://www.medyaege.com.tr/