Mimar Sinan, Işılay Saygın Sokağı No:25, 35000 Konak/İzmir
tedavilerimiz

Kısırlık çiftlerin en az 1 sene korunmasız düzenli ilişkiye girmelerine rağmen gebeliğin olmaması olarak tanımlanır. Erkek veya kadına bağlı olarak kısırlık gerçekleşebilir ve oranları hemen hemen aynıdır. Sayıca az bir hasta grubunda ise kısırlığa neden olabilecek herhangi bir sebep bulunamamaktadır. Kısırlık İzmir de bulunan hastanemizde tedavi hizmeti verilmektedir.

Erkeklerde kısırlık; hormonal problemler, genetik bozukluk veya kromozom kusurları (kistik fibrozis gibi), sperm üretimi ile ilgili sorunlar (varikosel ve benzeri rahatsızlıklar sonucu), ereksiyon veya boşalma ile ilgili zorluklar, ürogenital sistem enfeksiyonu, bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar, geçirilmiş ameliyatlar (vazektomi ve benzeri işlemler), kanser ve kanser tedavisi sebebiyle gerçekleşebilir.

Erkek kısırlığının tanısını koymak için hastanın yaşam tarzı alışkanlıkları, medikal geçmişi (kullandığı ilaçlar, geçirdiği enfeksiyonlar, testis operasyonları ve benzeri ameliyatlar, tiroid hastalığı gibi ek hastalıkları) sorgulanmalıdır.

Fizik muayenede başta testisler olmak üzere üreme organları muayene edilir. Ayrıca boy ve kilonun ölçülüp vücut kitle indeksi hesaplanır.

Tanıda belki de en önemli test sperm analiz testidir (spermiogram olarak da bilinir). Sperm analizinde anormal bulgu olduğunda test mutlaka tekrarlanır ve benzer bozukluk tekrar saptanırsa buna göre ek testler yapılır veya tedavi planlanır.

Kan testleri ve idrar analizi hastaların çoğuna yapılır.

Özellikle meni (semen) hacmi düşük olan hastalara ultrason yapılması önerilir.

Sperm sayısı çok düşük olan veya menide hiç sperm bulunmayan hastalara genetik taramalar yapılır.

Erkek kısırlığının bir çok sebebi vardır ve kısırlık tabloları birbirinden büyük farklılıklar gösterebilir. Bu sebeple tedaviler de hastaya göre farklılık gösterir.

Sperm analizinde sperm sayısı düşük olmayan ancak sperm kalitesi bozuk olan hastalara genellikle yaşam tarzı değişiklikleri (kilo verme, sigarayı bırakma, beslenmenin düzenlenmesi gibi) önerilir. Ek olarak antioksidan preparatlar başlanabilir.

Hormonal bozukluğu olan hasta grubunda hormonal tedavilerle normal sperm elde edilebilinir.

Sperm değerleri düzelmeyen ve/veya daha ciddi bozuklukları olan hastalarda varikosel mevcudiyetinde varikosel ameliyatı yapılabilir.r. Eğer sperm kanallarındaki bir tıkanıklık sebebiyle meniye sperm çıkmıyorsa, tıkanıklığı giderici işlemler çözüm olabilmektedir. Kısırlık İzmir de bulunan hastanemizde tedavi hizmeti verilmektedir.